Metody docieplania budynków
Właściwa izolacja termiczna budynku jest bardzo ważna, szczególnie dziś, gdy koszty ogrzewania systematycznie rosną. Dzięki zapobieganiu ubytkowi ciepła można zapłacić znacznie niższe rachunki za opał, ponieważ jego zużycie może znacząco spaść. Najczęstszymi metodami chroniącymi przed stratą ciepła jest odpowiednie docieplanie budynków. W połączeniu z zastosowaniem dobrych okien o korzystnym współczynniku przenikania ciepła można w ten sposób nie tylko zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale również latem uchronić się przed zbytnim nagrzewaniem wnętrza i ograniczyć potrzebę korzystania z klimatyzacji. Sprawdźmy, jakie są najchętniej wykorzystywane metody docieplania budynków.
Metoda mokra
Najpowszechniej stosowaną metodą docieplania jest tzw. metoda na mokro. Korzystając z tej metody, używa się płyt styropianowych lub sztywnej wełny mineralnej. Są one mocowane do muru za pomocą specjalnej zaprawy, którą nanosi się punktowo na powierzchnię przyklejanych płyt. W zależności od powierzchni budynku i jego charakterystyki warstwa styropianu lub wełny może być dodatkowo kotwiona specjalnymi kołkami.
Na powierzchnię przymocowanych płyt termoizolacyjnych nanosi się następnie warstwę zaprawy, w której zatapia się siatkę zbrojeniową, stanowiącą dodatkowe wzmocnienie struktury i powierzchnię, która będzie mogła być z zewnątrz odpowiednio wykończona.
Warstwę zewnętrzną stanowi tynk cienkowarstwowy, który chroni całość przed wpływem warunków zewnętrznych i zapewnia ładny wygląd całej elewacji. Warstwa tynku może być dodatkowo pomalowana, co podnosi estetykę i jest dodatkowym zabezpieczeniem powierzchni.
Metoda sucha
Inną możliwą do zastosowania metodą jest tzw. metoda sucha. Wykorzystuje ona najczęściej wełnę mineralną, ze względu na łatwiejszą i szybszą obróbkę oraz lepszą podatność na formowanie. Partie wełny są w tej metodzie mocowane do ścian zewnętrznych za pomocą mocowań mechanicznych: specjalnego rusztu z drewna lub metalu, albo systemu kołków i uchwytów. Do zabezpieczenia tak wykonanej warstwy termoizolacji wykonuje się na zewnątrz specjalną warstwę elewacji. Najczęściej są to panele z tworzywa sztucznego, blacha ocynkowana albo deski drewniane.